Spánková regresia u bábätiek

Portrait of dark haired female wearing white casual t shirt lying on bed with little baby daughter, posing indoor, woman looking at her infant girl with tired expression.

Spánkové regresie sú narušenia zaužívaných spánkových vzorcov dieťatka. Môžu sa vyvinúť v rôznych obdobiach počas prvých niekoľkých rokov dieťaťa a môžu sprevádzať skoky v raste a vývoji.

Spánkové regresie môžu byť pre rodičov skľučujúce, najmä ak ich dieťa konečne spalo celú noc. Ale vzostupy a pády v spánku dieťaťa sú normálne a zvyčajne netrvajú dlho. Ako sa hovorí, všetko je len obdobie.

Prerušenia spánku môžu nastať kedykoľvek, pretože deti sa vyvíjajú v rôznych časových líniách, ale existujú určité časové rámce, keď rodičia často zaznamenajú krok späť v spánku svojho dieťaťa. Znovu platí, že niektoré deti môžu mať trošku posunutú regresiu, ale nemali by mať priveľmi keďže ten vývoj je viac menej rovnaký u všetkých zdravých deťoch

Regresia spánku v 4. mesiaci:

Vo veku 4 mesiacov deti prechádzajú z nepravidelných spánkových vzorcov novorodencov na organizovanejší spánok riadený cirkadiánnymi rytmami. Tento prechod nie je pre bábätká vždy jednoduchý a môže mať za následok poruchy spánku.

Regresia spánku v 6. mesiaci:

Po 6 mesiacoch môžu dieťaťu začať rásť zuby, čo môže narúšať jeho spánok. Nadmerná stimulácia alebo aj choroba môžu tiež narušiť spánok 6-mesačného dieťaťa.

Regresia spánku v 8. mesiaci:

Vo veku 8 mesiacov sa u mnohých detí rozvinie schopnosť pohnúť sa zo spánkovej polohy a môžu mať obavy z odlúčenia od svojich rodičov. Pokračujúce prerezávanie zubov môže tiež prispieť k regresii spánku.

Regresia spánku v 12. mesiaci:

Mnohé z rovnakých príčin 8-mesačných regresií spánku môžu tiež narušiť spánok 12-mesačných detí. Okrem toho sa v tomto veku môže zintenzívniť separačná úzkosť.

Regresia spánku v 18. mesiaci:

Separačná úzkosť môže pokračovať po 18 mesiacoch života, sprevádzaná väčšou nezávislosťou a zvýšenou možnosťou nočných môr (dbaj na to, čím sa cez deň dieťatko stimuluje). To všetko môže viesť k prerušovanému spánku.

Pri odstraňovaní regresie spánku dieťaťa sa snaž zostať v súlade s rutinami pred spaním. Dôslednosť im môže pomôcť dostať sa späť do koľají a spať. Istota rutinných činností pomáha deťom znížiť stres zo zmien, ktorými prechádzajú počas vývinu.

Zopár tipov na bezpečný spánok pre bábätká

Rodičia sa pochopiteľne chcú uistiť, že ich deti sú počas spánku v bezpečí. Existuje niekoľko krokov, ktoré môžeš urobiť, aby si svojmu dieťatku vytvorila bezpečné prostredie na spanie. 😴

Zdieľanie izby s dieťaťom mu môže pomôcť udržať ho v bezpečí. Pokús sa nechať detskú postieľku alebo miesto na spanie vo svojej izbe aspoň prvých šesť mesiacov až jeden rok. Prípadne si vytvor dočasnú spálňu pre seba v detskej izbe a zároveň si dieťa zvykne skôr už na vlastný priestor a nebude sa pravidelne vracať do rodičovskej spálne. Či chcete aby dieťa chodilo spať medzi teba a partnera je dobré povedať si na začiatku. Ak nie, tak je ideálne ho naučiť od malička na jeho vlastný priestor, aby pochopilo, že hosťom v jeho izbe je mama. V opačnom prípade si môže naučiť zvyk, že má dennú miestnosť v detskej izbe a nočnú miestnosť v rodičovskej spálni, čo by viedlo k dlhodobému narušeniu spánku oboch rodičov. A to asi nechceš.

Malé dieťa by malo byť uložené na chrbte a takto by malo spať až do svojich prvých narodenín, aj keď je schopné sa prevrátiť na bruško. Ak sa tvoje dieťa prevráti na bruško, nemusíš ho pretáčať späť, pretože je vývojovo schopné to urobiť samo.

Udržiavaj detský priestor na spanie čistý – plyšové zvieratá, prikrývky, vankúše, hračky a nárazníky by nemali byť v postieľke dieťaťa. Ich priestor na spanie by mal pozostávať len z matraca a priliehavej plachty.

Obleč ho adekvátne podľa počasia. Nechceš, aby sa dieťatko počas spánku príliš zahrialo. Udržuj jeho oblečenie primerané teplote v miestnosti alebo vonkajšiemu prostrediu a obliekaj dieťatku len o jednu vrstvu viac, ako by ste obliekli sebe. Obliekanie je večná dilema aj pre dospelých ľudí, takže si nič nerob z toho, ak sa pár krát sekneš, dôležité je urobiť čím skôr nápravu. Mať náhradné a doplnkové oblečenie pri sebe je základ.