Predškoláci / škôlkári a ich spánok

People, family and childhood concept. Three kids sitting next to each other on large white bed with arms folded, watching cartoons on weekend morning. Two brothers and sister playing at home

Predškoláci vo veku od 3 do 5 rokov potrebujú 10 až 13 hodín spánku denne. Väčšinu času spia v noci, ale deti, ktoré navštevujú škôlku tam podľa našich osnov musia mať aj obedný oddych, kedy sú povinne ležmo hodinu a viac. Niektoré deti si pospia a iné len poležia a oddýchnu si. Tu sa môže stať, že nastane vzdor dieťaťa, kedy už nechce po obede odpočívať lebo necíti potrebu a preto sú časté prípady, kedy rodičia vyberajú predškolské deti vo veku 5 rokov zo škôlky už o 12, aby sa vyhli stresu u detí z denného spania.

Štúdie pritom ukázali, že zdriemnutie môže posilniť učenie a pamäťové schopnosti u predškolákov. Zdriemnutie predškolákov sa do veku 4 rokov postupne skracuje a väčšina detí prestane driemať počas dňa, keď dosiahnu vek 5 rokov, ale tiež to nie je pravidlo u každého dieťaťa. Rodič si hlavne musí uvedomiť, že aj keď je pohodlné ak si dieťa vo veku 5-6 rokov ešte rado cez deň pospí, že tento zvyk treba ešte pred nástupom do školy odstrániť, keďže tam taká možnosť nebude k dispozícii a mohlo by to poškodiť plynulú adaptáciu na nové prostredie.

Keď vidíš na dieťati v polovici dňa, že by potrebovalo odpočinok, ale vzdoruje, má nepríjemnú náladu, pôsobí unavene, tak namiesto nátlaku na spánok ho skús prehovoriť na krátku pauzu pri rozprávke, kde si sadne alebo ideálne ľahne a ty mu môžeš buď čítať, alebo pustiť tlmene audio rozprávku, prípadne na vzdialenejšej obrazovke tabletu / televízie aj video rozprávku. Nerob z toho pravidlo, ale použi to ako nástroj na oddych v prípade potreby. Určite, ale nie smartfón alebo tablet do ruky. Pri rozprávke vždy udaj aj dobu alebo počet častí, koľko si môže vypočuť/pozrieť. V tomto veku sa stane, že si pritom aj pospí. Dieťa sa po niekoľko desiatkach minút zvyčajne vráti do svojej bežnej nálady.

Aj keď sa deti vyvíjajú, je stále dôležité mať pre ne doma pravidelný režim pred spaním. Pomôžt svojmu dieťatku vytvoriť relaxačnú rutinu, ktorá ho plynule dostane do spánku. Malo by to trvať asi 30 minút a môže zahŕňať sprchovanie alebo kúpeľ, čistenie zubov a pokojné aktivity, ako je čítanie.

Vypni doma všetky obrazovky aspoň 1 hodinu pred spaním resp. pred tým ako si ľahne dieťa do postele. Televízory, počítače, tablety, smartfóny a videohry držte mimo spálne. Minimálne hodinu pred spánkom by dieťa nemalo mať už prístup k technológiám. Veľa rodičov tu zlyháva a potom sa čudujú prečo sa ich deti nevedia dobre vyspať, zaspať alebo vychádzajú po večierke opakovane z izby. Pozeranie večerníčka tesne pred spaním bolo v našom detstve iba dôsledkom nedostatočného vzdelania našich rodičov. Dnes je podobný obsah dostupný už 24/7 a o to dôležitejšia je uvedomelosť moderných rodičov. Všetky zvyky vytvárajú deťom ich rodičia.

Nezabudni ani na stravu a jej zloženie, keďže tiež ovplyvní to kedy a ako zaspí tvoje dieťa. Téma sa rozoberá vo viacerých článkoch.

Večernej spánkovej rutine pomáha tiež:

    Stanovte si v domácnosti pravidelné časy spánku a vstávania.

    Aby si sa uistil/a, že tvoje dieťa spí dostatočne dlho, rozhodnite sa, kedy musí ráno vstať do škôlky, a odpočítajte 10–13 hodín.

    Cez víkendy sa snaž, čo najviac držať spánkového plánu. Zameraj sa na časy spánku alebo prebúdzania nie o viac ako hodinu neskôr ako počas pracovných dní.

    Udržuj spálňu tmavú, primerane chladnú a tichú.

    Nedávaj svojmu dieťaťu jedlá alebo nápoje s kofeínom (obsiahnutým v káve, čaji, limonádach a čokoláde), najmä neskoro popoludní alebo večer.

    Uisti sa, že tvoje dieťa má počas dňa dostatok pohybu (ideálne vonku). To môže pomôcť deťom lepšie spať v noci.

Deti v predškolskom veku často zažívajú parasomnie, kategóriu porúch spánku definovanú ako nezvyčajné správanie, ktoré narúša spánok. Nočné mory sú pre túto vekovú skupinu obzvlášť bežné a postihujú až 50 % detí vo veku od 3 do 5 rokov. Medzi ďalšie bežné parasomnie pre deti v predškolskom veku patrí somnambulizmus alebo námesačnosť a nočné desy. Okrem toho je nočné pomočovanie najčastejšie u 5-ročných detí. Deti majú citlivé duše a preto voľte aj nimi konzumovaný obsah zodpovedne. Dieťa okolo 5 rokov nemá kapacitu, aby pochopilo a navnímalo, čo vidí v televízii alebo vo filme a niekedy aj v rozprávke, ktorá je určená pre staršie deti. Buď kritický/á voči tomu, čo dieťa konzumuje a pokiaľ aj dovolíš obsah, ktorí je určený starším deťom (často je to určené 7,8 a viac ročným) tak buď pri dieťati, aby si aj vysvetlil, čo vidí alebo ho podporil/a v napínavých či smutných momentoch príbehov.

Nočné pomočovanie a parasomnie sa zvyčajne vyriešia samy bez lekárskeho zásahu, ale ak máš obavy o spánkový režim svojho dieťaťa, mali by ste sa porozprávať so svojím pediatrom. Maj doma nepremokavú posteľnú plachtu, aj keď ste už dávno odplienkovali.

Ak si rodič, tak si plne a na 100% zodpovedná alebo zodpovedný za to, čo sa deje tvojmu dieťaťu.