Koľko spia bábätká?

Väčšinu prvého roku života tvoje dieťa strávi spánkom. Počas prvého roka sa rodičia často pýtajú, koľko by malo ich dieťa spať, kedy by malo spať, čo robiť, keď nespí a kedy konečne prespí celú noc. Tie isté otázky trápia všetkých. 😊

Novým rodičom môže chvíľu trvať, kým sa prispôsobia spánkovému rozvrhu ich bábätka, a popri tom sa majú veľa čo učiť. V tomto blogu sa dozvieš o širokej škále informácií o spánku pre prvý rok života dieťaťa, vrátane pokynov na spánok, spánku počas noci, tréningu spánku, regresií spánku a bezpečného spánku.

Koľko spánku potrebujú bábätká?

Potreba spánku dieťaťa sa v priebehu prvého roka jeho života zmení. Odborníci stanovili pravidlá spánku založené na veku dieťaťa, ale všetky deti sú jedinečné a ich potreby spánku sa môžu líšiť v závislosti od ich temperamentu, hmotnosti a iných faktorov, takže vždy všetky tabuľky ber indikatívne, keďže každý je tak trocha iný a neoplatí sa pre vlastnú duševnú pohodu vtlačiť svoje dieťa do tabuľky. Treba sledovať, spoznávať a individuálne pristupovať na základe získaných informácií.

Novorodenci (0-3 mesiace)

Novorodenci zvyčajne spia celkovo 14 až 17 hodín počas 24-hodinového obdobia. Ich čas spánku a prebúdzania sa môže rozdeliť na menšie obdobia, ako je bdelosť jednu až tri hodiny v kuse a spánok dve až štyri hodiny.

Dojčatá (4-11 mesiacov)

Dojčatá vo všeobecnosti spia 12 až 15 hodín počas 24-hodinového dňa. Deti začínajú spať dlhšie medzi 3. a 4. mesiacom veku. Môžu si tiež zdriemnuť jeden až štyrikrát denne, pričom každé trvá 30 minút až dve hodiny.

Potreba spánku novorodencov (0 až 3 mesiace)

Novonarodené deti majú nestabilný spánok až do veku 3 mesiacov. Novorodenci zvyčajne spia dve až štyri hodiny v kuse a zostanú hore jednu až tri hodiny. Keďže spánkové cykly novorodencov sa môžu značne líšiť, netreba sa znepokojovať, ak sa neriadia špecifickým vzorcom. Je to proste freestyle a ty sa musíš prispôsobiť.

Keďže novorodenci sa kŕmia každú hodinu až dve, tak dĺžka spánku môže závisieť od toho, ako často potrebujú jesť. Dojčené deti majú tendenciu kŕmiť sa približne každé dve hodiny, zatiaľ čo deti kŕmené umelým mliekom môžu mať pauzu medzi fľašami až tri hodiny. Keď nastane fáza rastového špurtu (náhly zrýchlený rast) tak sa začne bábätko viac kŕmiť a teda menej spať. Je to opakovaný výskyt počas prvých 12 mesiacov.

Cirkadiánny rytmus dieťaťa sa tiež začína rozvíjať v 2 alebo 3 mesiacoch. Cirkadiánne rytmy sú vnútorné zmeny, ktoré sa vyskytujú v tele počas 24-hodinového obdobia, najčastejšie spojené s prítomnosťou alebo neprítomnosťou svetla. Venuje sa tomu samostatný článok. Ako sa tieto rytmy vyvíjajú, deti začínajú rozpoznávať, že by mali v noci spať a cez deň byť bdelé. Tvojou úlohou bude navodzovať prostredie, v ktorom tomu tvoje dieťa bude aj rozumieť, že aká je fáza dňa, čiže mu netreba večer vypaľovať oči žiarovkami.

Predčasne narodené deti narodené pred 37. týždňom si vyžadujú viac spánku ako donosené deti, pričom predčasne narodené deti prespia až 90 % každého dňa. Majú tiež tendenciu spať ľahšie a viac sa počas spánku pohybovať.

Potreba spánku dojčiat (4 až 11 mesiacov)

Dojčatá vo veku od 4 do 11 mesiacov by mali spať celkovo 12 až 15 hodín každý deň, vrátane nočného spánku a denného spánku. Avšak to, čo sa považuje za normálne množstvo spánku, sa môže u každého dieťaťa líšiť. Takže stále platí, aby si sa striktne nedržal/a tabuliek, ale treba sledovať vývin a aby dieťa dostatočne spalo.

Zatiaľ čo spánkové cykly detí môžu stále závisieť od ich rozvrhu kŕmenia, vývoj ich cirkadiánnych rytmov im pomáha spať dlhšie. Do 4 mesiacov môže dieťa spať až osem hodín po sebe. Hoci dĺžka spánku sa môže líšiť, deti môžu spať až 10 hodín naraz, kým dosiahnu vek 6 až 9 mesiacov, pričom niektoré spia 12 hodín po sebe.

Pre deti do 12 mesiacov je normálne, že si zdriemnu až štyrikrát denne. Zdriemnutie detí zvyčajne trvá od pol hodiny do dvoch hodín.

Kedy sa už dočkáš, že tvoje dieťa prespí celú noc?

Od veku približne 6 mesiacov veľa detí spí v noci najmenej šesť hodín bez prerušenia. Ale nemusí sa to stať každú noc a neplatí to o všetkých bábätkách. Niektoré deti môžu začať spať celú noc už vo veku 4 mesiacov. Medzitým sa až polovica všetkých detí starších ako 6 mesiacov v určitom okamihu v noci stále budí. Hlad je veľký nepriateľ spánku v tomto veku, takže mama by mala byť poruke.

Čerství rodičia pochopiteľne túžia po dni, keď ich bábätko prespí celú noc. Toto sa často považuje za dôležitý míľnik vo vývoji dieťaťa. Ak sa však bábätko v akomkoľvek veku stále v noci budí, netreba to brať ako znak toho, že sa vyvíja abnormálne, či už psychicky alebo fyzicky. Treba si odsledovať, či ho niečo budí – zvuk, svetlo, hlad, malá potreba,…