
Batoľatá, čiže deti vo veku približne 1 až 2 roky potrebujú 11 až 14 hodín spánku na každých 24 hodín. Väčšinu spánku dostanú v noci a potrebujú len jeden alebo dva krátke spánky počas dňa. Toto je vhodný čas na to, aby sa doma zaviedla večerná rutina pred spaním, ktorá zahŕňa hlavne nasledovné:
Výživa:
Zdravé občerstvenie pred spaním by malo mať prednosť pred ťažkými jedlami. Jedlo by malo byť vyvážené a večer podávajte skôr zeleninu, kaše, mäso upravené veku dieťaťa. Celkovo sa na večeru neodporúča sacharidovo orientovaná strava. Niekedy stojí za úvahu odskúšať ako reaguje na akú stravu pri zaspávaní, ale ideálne ak viete, že celkovo mal deň podobný priebeh, aby ste vedeli porovnávať porovnateľné.
Hygiena:
Kúpanie, čistenie zubov a iné hygienické postupy sú užitočné na vytvorenie nočnej rutiny. Zaveď opakovanú postupnosť úkonov a je vhodné ak to robí aj tá istá osoba v domácnosti denne, aby dieťa malo uloženú a fixovanú rutinu. Samozrejme musí sa naučiť akceptovať pri tom aj iného člena rodiny pre budúci prípad potreby.
Komunikácia:
Čítanie dieťaťu alebo spievanie uspávanky môže mať upokojujúci účinok, ktorý navodzuje spánok. Je to vhodný element do spánkového alebo večerného režimu, kedy sa dieťa ešte teší na niečo do postele. Menšie dieťa ti možno aj zaspí pri čítaní rozprávok. Vyvaruj sa púšťaniu audio alebo video rozprávok v posteli, skôr sa sústreď na čítanie vlastným hlasom a kvalitne strávený čas s vlastným potomkom.
Fyzický kontakt:
Skús dieťa hojdať, maznať sa s ním alebo ho jemne masírovať, ak má problém pripraviť sa do postele.
Mali by ste si doma tiež nastaviť niekoľko základných pravidiel, ktoré budeš pre svoje dieťa pred spaním dodržiavať. Stanov, ako dlho by mala rutina pred spaním trvať, a povedz dieťaťu, kedy potrebuje vypnúť svetlá. Daj jasne najavo, že po zhasnutí svetla nemá opustiť spálňu – ale ak toto pravidlo poruší, zachovaj pokoj a vráť ho do spálne. Je dôležité neurobiť z toho hru, že dieťa vykukne a rodič ho vráti.